Sadeleşme ve düzen bize neden rahatlama, mutluluk ve ilerleme duygusu verir?

Sebebi Genlerimiz mi?

Bilim, bu psikolojik fenomenin, toplu olarak biriktirdiğimiz ve sentezlediğimiz bir dizi evrimsel, nörolojik ve sosyo-tarihsel ipucunun ürünü olduğunu ileri sürüyor. Araştırmalar, ev ortamımızın bilgi işleme ve işlerimizi gerçekleştirme yeteneklerimizi etkileyebileceğini göstermekte. 2011’de yapılan bir çalışma, kalabalık ve düzensiz bir evin / ofisin belirli bir göreve yoğunlaşmamızı zorlaştırdığını gösterdi. Bunun en önemli sebebi beynimizin gözlerimizden aldığı bilgiyi işleyen kısmı olan görsel korteksimizin ‘görevle ilgisiz nesneler ile karşılaştığında kaotik görüntünün altında boğularak dikkat vermekte ve görevleri etkin bir şekilde yerine getirmekte zorlanmasından’ olduğu ortaya çıktı (Psychology Today).

Stresin En Önemli Kaynağı Düzensizlik

Evimizi algılama şeklimiz bizim stres ile olan ilişkimizin de bir göstergesi olabilir. Psikolog Darby E. Saxbe tarafından 2009 yılında yapılan bir çalışma, evlerini dağınık ve “bitmemiş projelerle dolu’ olarak tanımlayan kadınların, gün boyunca psikolojik stres ile daha zor başa çıkabildiklerini, daha yüksek kortizol seviyelerine sahip olduklarını ve gün ilerledikçe daha fazla depresif ruh durumuna girdiklerini gösterdiğini ortaya koymuştur. Evlerini daha rahatlatıcı ve doğal olarak nitelendiren kadınların ise gün boyunca stres göstergelerinin daha düşük seyrettiği görülmüştür.

Uzun bir iş gününden sonra eve geldiğimizde görmek istediğimiz son şey hala yapmak zorunda olduğumuz işleri bize hatırlatan dağınık eşyalardır. Tabi bu stres dağınık bir eve gelmekten daha derin bir sebebe dayanıyor. Çevre psikoloğu Dr. Sally Augustin, daha bilinçaltı bir düzeyde, insanların görsel olarak dağınık / kaotik alanlara karşı psikolojik bir tiksinme yaşadıklarını belirtmiştir. Dr. Augustin’in HelloGiggles’a verdiği bir röportajda “Dağınıklık bizi geriyor, çünkü çevremizde neler olup bittiğini gözden geçirmemizi zorlaştırıyor – çevremizi gözden geçirmeyi sürekli yapıyoruz ve ortamda daha fazla eşya olduğunda, görevimiz daha zorlaşıyor ve strese giriyoruz” diye belirtmiştir. “Temiz bir ev, orta düzeyde görsel karmaşıklığa sahiptir ve biz bu ortamlarda en rahat halimizdeyiz.”

Orta seviye görsel karmaşıklık, belirli bir alandaki renklerin, desenlerin ve şekillerin sayısını belirtir. Ünlü mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan evlerin ya da Internet’te gördüğünüz minimalist evlerin herhangi birini düşünün örneğin. Kendimizi nasıl hissediyoruz? Dr. Augustin’in de dediği gibi “İnsan ırkı olarak yaşamaya başladığımız ilk ortamlar orta seviye görsel karmaşıklığa sahip olan ortamlardı ve bu ortamlar bizi rahat ettiriyordu çünkü bu sayede yaklaşmakta olan tehlikeyi nispeten daha kolay görebiliyorduk’. Tam da bu sebeple beynimiz bugün hala en az orta seviye görsel karmaşıklığa sahip yerleri tercih ediyor. Kalabalık alanlar bizi strese sokuyor çünkü kalabalık alanlarda kendimizi tehlikede ve güvenden yoksun hissediyoruz. Birçoğumuz sadeleşmek ve düzen kurmak istesek de bunu bir türlü başaramıyor olabiliriz. Bu normal ve şefkat ile yaklaşılması gereken bir durum. Eğer sadeleşmeye nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sadeleşmek ve düzen kurmak için bize ulaşabilir ya da sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.