Doğal Ev Yapımı Temizlik İpuçları ve Tarifler

           Mutfak & Banyo
 • Bulaşık Makinesi
  Çıkarılabilir tüm parçaları sökün, ardından filtreyi temizleyin ve makinenizin içini bir sünger ve sirke ile silin. Deterjan kapağını bir bardak sirke ile doldurun, makinenin içine bir limon yerleştirip ve karbonat serpip makineyi en yüksek ayarda çalıştırın.
 • Buzdolabı
  Buzdolabınızı boşaltın ve süresi dolmuş ve bozulmuş ürünleri atın (bundan sonra da lütfen kullanacağınızdan fazla ürün satın almayın 🙂 ). Kutular ve raflar gibi çıkarılabilir parçaları ılık sabunlu suyla yıkayın. Ardından, iç kısmı sirkeli bir bezle silin. İnatçı lekeler için, bir macun oluşturmak üzere kabartma tozu ve suyu karıştırın ve uygulayın. Tutacak ve kapı contaları da dahil olmak üzere dışını sabunlu su ile silin. Son olarak, bobinleri (genellikle cihazın altında veya arkasında bulunur) elektrikli süpürgenizin fırçası ile süpürün.
 • Çamaşır ve Kurutma Makinesi
  Makinenizi sıcak su yıkama döngüsünde 2 bardak beyaz sirke uygulayarak çalıştırın. Bu sayede birikmiş mineraller, yağlar ve kokulardan kurtulabilirsiniz.
 • Çöp Kutuları
  Küçük bir kapta, 1 fincan beyaz sirkeyi 2 yemek kaşığı alkolle ve 20-40 damla çay ağacı veya limon-okaliptüs yağıyla karıştırın. Karışımın içine batırılmış yumuşak bir mikro fiber bez ile çöp kovanızı silin. Gerekirse eski bir diş fırçası veya çubuk pamuk kullanarak kapak ve ayak pedalı menteşelerine özel bakım uygulayın.
 • Mutfak ve Banyo Giderleri
  Giderlerinizin tıkanmasına engel olmak için iki haftada veya ayda bir kez giderlere beyaz sirke dökmek hem kokulardan kurtulmanıza yardımcı olur, hem de tıkanma ihtimalini ortadan kaldırır. Beyaz sirkeyi soğuk su ile temizleden evvel en az yarım saat giderlerde kalmasına izin verin.
 • Duş Perdeleri
  Duş perdelerinizi çıkarın ve çamaşır makinesine bir havluyla birlikte yerleştirin. Havlu ekstra yüzey temizliği yapmanıza yardımcı olacaktır. Deterjan gözüne biraz sirke ve karbonat eklemeyi unutmayın.
 • İlaç Dolabı / Kutusu
  İlaçlarınızın ve vitaminlerinizin son kullanma tarihlerini yılda en az iki kez kontrol edin. İhtiyacınız olmayan ilaçları satın almaktan vazgeçin.

  Salon & Diğer Odalar
 • Kumaş Kaplı Mobilyalar
  Oturduğumuz koltuk ve sandalyelerin kumaşında vücut sıcaklığımızdan, terimizden ve ölü deri hücrelerden dolayı zamanla gözle görülmeyen maytlar oluşur. Derinlemesine temizlik yapmak için buharlı bir aletle temizlemek ve koltukları havalandırmak önemlidir.
 • Köşe Yastıkları ve Kırlentler
  Kullanımdan dolayı yastıklarınızda biriken maytlardan kurtulmak için yastıklarınızı en sıcak ayarda kurutucunuza atın. Alternatif olarak, bir gün boyunca sıcak güneşin altına veya dondurucunuzun içine de yerleştirebilirsiniz.
 • Jaluziler ve Stor Perdeler
  Jaluziler ve stor perdeler çok fazla toz ve kir toplamaya meyillidir ve temizlenmeleri zor olduğu için sıklıkla ihmal edilirler. Ancak ılık su ve sirke veya Arap Sabunu karışımı ile silerek temizlenmeleri önemlidir. Temizlerken yumuşak bir mikro fiber bez kullanabilirsiniz.
 • Yatak Şiltesi
  Yatak şiltenizin üst ve yanlarını süpürgeyle süpürün. Şiltenizde herhangi bir koku veya lekelenme belirtisi varsa, kabartma tozunu üstüne dökün ve elektrikli süpürgeyle süpürmeden önce 30 dakika bekletin. En önemlisi, yatak şiltenizi altı ayda bir 180 derece döndürmeyi unutmayın.
 • Lambalar
  Temizlemek için, lambanın tamamen soğumasına izin verin. Fişleri çekin ve ampulü çıkarın. Ardından, döşemelik süpürge ucunuzu kullanarak abajuru süpürün. Lambanızın diğer yüzeylerini nemli bir bezle silin.
 • Duvarlar
  Çizikleri ve kirleri sabun ve su karışımıyla rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
  Keyifli ve doğal temizlikler dilerim.
  Sevgilerimle,
  Gülşin

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir