Başarılı Bahar Temizliği İçin İpuçları

Bahar ile birlikte evlerimizde derinlemesine temizlik yapma vakti geldi. Her ne kadar her evin temizliği kendine has ilerlerse de size yardımcı olması için ücretsiz indirebileceğiniz bu  ‘BAHAR TEMİZLİĞİ İŞ LİSTESİ’ni ve aşağıdaki ipuçlarını hazırladım. Umarım paylaşımlarım bahar temizliğinizi daha eğlenceli ve kolay ilerleyebileceğiniz bir hale getirmenize yardımcı olur.
Sevgilerimle,
Gülşin

1. Temizliğinizi Oda Oda İlerleyerek Yapın

Sizin için hazırladığım ‘Yapılacak İşler Listesi’ni kullanarak evinizde ekstra ilgi isteyen tüm alanları atlamadan oda oda derinlemesine bir temizlik yapabilirsiniz. Eğer listede yakın zamanda temizlediğiniz alanlar varsa bunları atlayarak asıl ihtiyaç duyduğunuz alanlara konsantre olabilirsiniz. Ayrıca temizlik yaparken kullanabileceğiniz ‘Doğal Ev Yapımı Temizlik İpuçları ve Tarifler’ içeren yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

2. Fazla Eşyalarınızı Ayıklayın ve Düzenleyin

Bahar temizliğini dönemini kullanmadığınız ve size iyi gelmeyen eşyaları ayıklayıp evinizi sadeleştirmek için bir fırsat olarak değerlendirin. Ayıklama işleminiz bittikten sonra yeniden düzenleyerek evinizi ferahlık getirin. Eğer bahar temizliği sırasında sadeleşmek ve evinizi düzenlemek için yardıma ihtiyacınız olursa bize email atın.

Sadeleşmek için tavsiye edeceğim bu adımı uygularsanız daha fazla verim alabilirsiniz. Eşyalarınızı ayıklarken 4 kategoriye göre ayırım yapmayı deneyin: atılacaklar, bağışlanacaklar, depolanacaklar ve satılacaklar. İşe bu kategori sistemini kurarak başlarsanız bahar temizliğinizde daha iyi ilerleyeceksinizdir.

3. Bahar Temizliği Yaparken Ailenize de Sorumluluk Verin

Evimiz ortak yaşam alanımızdır. Dolayısıyla bahar temizliğini ailece yapılan geleneksel bir aktiviteye dönüştürmek hem üstünüzdeki yükü hafifletecektir hem de ailenizle en özel alanınızı bir ekip olarak güzelleştirmek için fırsat yaratacaktır. Ayrıca herkesin sorumluluk alması kişisel gelişim ve aile sağlığınız için de faydalı olacaktır.

4. Bahar Temizliğinizi Tek Günde Yapmak İçin Kendinizi Zorlamayın

İlla bir günde bütün işleri bitirip bir de kendimizi bitirmeye ne gerek var? Canımız ve vücudumuz kıymetli. Kendimizi korumak en temel sorumluluğumuz. Bu sebeple lütfen işleri zamana yayarak yapın. Birkaç gün, bir hafta veya bir ay boyunca ve keyfiniz istedikçe temizleyin! Hem bu sayede bir bölgeye daha fazla yoğunlaşarak o bölgede daha detaylı çalışma yapmış olacaksınız.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir